T-Gallery
Panská 24
81101 Bratislava

+421 (0) 903 601 656

otváracie hodiny
po-pi 10:00 - 18:00
sobota 9:00 - 17:00

2012 © T-Gallery

VÝSTAVY

Lukáš Cehľár: Míňam sa

Linoryty

Lukáš Cehľár

facebook
21. 07. - 16. 09. 2017
vernisáž: 20. 07. 2017, 18:00

Výstava a autorské čítanie poézie slovenského grafika a ilustrátora Lukáša Cehľára, absolventa Vysokej školy výtvarných umení pod vedením Dušana Kállaya, prezentuje výtvarnú, grafickú tvorbu v technike linorytu a taktiež tvorbu literárnu, z básnickej zbierky - Míňam sa.


Lukáš Cehľár sa vo svojej výtvarnej tvorbe zameral prevažne na výškotlačovú techniku čiernobieleho linorytu a rozhodol sa ju cibriť dovtedy, pokým už ďalšiu métu pred sebou neuvidí, alebo aspoň nebude tak vzdialená. Remeselným prístupom k jeho práci sa snaží nájsť zlatý stred medzi výtvarným naplnením a ideovým obsahom, zamlčaným i odhaleným a bez sentimentu ospevovať niekedy ťažko viditeľnú, či uchopiteľnú poéziu, ktorá nás obklopuje. Autor sa tento jav bude snažiť obrazovo i literárne naplniť počas svojej prvej samostatnej výstavy v T-Gallery a prvého autorského čítania zo svojej absolventskej práce, plne ilustrovanej básnickej zbierky - Míňam sa.


Lukáš Cehľár sa narodil 10. októbra 1990 v Košiciach, vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na fakulte Grafiky a ilustrácie pod vedením prof. Dušana Kállaya.

 

Výstavu realizujeme s podporou grantového programu Ars Bratislavensis. 

Komiksový workshop

Komiksový workshop

POMIMO

08. 07. - 08. 07. 2017
vernisáž: 08. 07. 2017, 13:00

Milí komiksoví nadšenci, 

T-Gallery a Pomimo vás pozývajú na krst štvrtého čísla komiksového zborníka Pomimo a komiksový workshop, ktoré odštartujeme

v sobotu 8.7.2017 o 13.00 

v T-Gallery na Panskej 24 v Bratislave

Ak ste niekedy mali chuť nakresliť si vlastný komiks, tento event je pre vás ako stvorený. V spoločnosti komiksového lektora, dobrého jedla a fajnovej hudby si nakreslíme komiks, či komiksovo ladenú ilustráciu. Nebojte sa, materiál na kreslenie a entuziazmus lektora budete mať plne k dispozícii. 

Vstup je voľný. 

O Pomimo: Pomimo je komiksový zborník, ktorý vznikol v roku 2014 z iniciatívy študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa primárne nezávislej komiksovej tvorbe, ktorá sa neobmedzuje na žiadnu konkrétnu formu ani obsah. Okrem publikovania komiksov organizuje POMIMO prednášky, diskusie a workshopy.

Tešíme sa na Vás!

Komiksový workshop realizujeme s podporou grantového programu Ars Bratislavensis. 

POMIMO: Pomsta

POMIMO: Pomsta

POMIMO

04. 05. - 08. 07. 2017
vernisáž: 04. 05. 2017, 18:00

Pozývame Vás na výstavu komiksov a ilustrácií vytvorených pre štvrté číslo nezávislého komiksové zborníka Pomimo. Výstava predstavuje kolektív 15 tvorcov novej komiksovej generácie zo slovenska, česka, poľska a japonska. Autorov spája štúdium na Vysokej školy výtvarných umení a  popri profilovaní svojej vlastnej tvorby sa venujú aj tvorbe komiksu. Prostredníctvom krátkych komiksových príbehov a ilustrácii ponúkajú autori rozmanitý pohľad na to, čo v ich ponímaní pomsta predstavuje. Prečo sa mstíme? Aké následky má pomsta? Čo ak sa pomsta obrátiť proti nám? Aj na tieto otázky hľadali autori odpoveď vo svojich komiksoch a ilustráciách.

Pomimo je komiksový zborník, ktorý vznikol v roku 2014 z iniciatívy študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa primárne nezávislej komiksovej tvorbe, ktorá sa neobmedzuje na žiadnu konkrétnu formu ani obsah. Okrem publikovania komiksov organizuje POMIMO prednášky, diskusie a workshopy. 

Výstavu realizujeme s podporou grantového programu Ars Bratislavensis. 

LIMITOVANÁ EDÍCIA

LIMITOVANÁ EDÍCIA

26. 01. - 23. 02. 2017
vernisáž: 26. 01. 2017, 18:00

Nič nie je také ako sa zdá. Grafičky nerobia iba grafiky a grafiky nie sú iba obrazy. A aj naše objekty sú viac než len produkty a majú skrytý význam. Oplatí sa Vám ich vidieť. Sme dievčatá z VŠVU a teraz Vám predstavíme naše práce. Vystavujeme našu súčasnú tvorbu, serigrafie, akvarely, maľby a kresby. Každá sa zaoberáme inou témou, nevšednými momentami zo života, vplyvom rýchleho životného tempa na ľudskú psychiku, rozprávkovými motívmi či ženským cyklom.

Katarína Knežníková je očarená krásou momentu, ktorú sa snaží zachytiť. Veľakrát sú to práve chvíle, keď sa človek pozerá smerom k nebu a pýta sa: „Prečo práve ja a prečo práve dnes?“ Niekedy sa u nej mení smiech cez slzy na slzy cez plač. Marta Mészárosová robí práce prevažne pre mini ľudí a teda deti. Sama si vymýšľa rôzne príbehy a vy máte možnosť vidieť práve ten kde prídu zvieratká o končatiny. Potešilo, však? Nie, nebojte sa, všetko zlé sa skončí. Napríklad aj taký cyklus. Áno, práve periódou sa zaoberá Klára Štefanovičová. Podrobne ukazuje všetky možné pocity a chute, ktoré žena v tomto krásnom období má. Analgetikum, moja láska. Veronika Trnečková sa zahĺbila do života Japoncov označovaných pomenovaním hikikomori. Séria má melancholický charakter a miestami sa vyskytne aj kritika, ktorú má vo všeobecnosti autorka veľmi rada. 

Limitovaná edícia predstavuje aj autorské knihy a nemusíte sa báť, nie je tam veľa textu. Skoro samé obrázky. Produkty vychádzajú z našich diel a umocňujú ich. Samé sú umeleckými dielami. Sú určené na spanie, na jedenie, na hranie... prakticky splnia všetky Vaše potreby a túžby. Keď si kúpiš, zistíš. 

Individuálne štýly a svojské prístupy, to všetko Vám ponúkame na našej výstave a preto by ste ju nemali zmeškať. Výstupom výstavy je asi tá všeobecná múdrosť, že to dobré sa dá nájsť aj v najhoršom. U nás je to irónia v dielach a zmysel pre humor pripísaný medzi osobnostné vlastnosti v životopise. Hlavne sa neberieme moc vážne. Také sme a ak sa s nami chcete stretnúť tak príďte ochutnať limitovanú edíciu do T-Gallery.  

Len do vypredania zásob!

Predvianočná výstava: študenti Dušana Kállaya

Z ateliéru prof. Dušana Kállaya

10. 12. - 23. 12. 2016
vernisáž: 10. 12. 2016, 13:00

Pozývame vás na predvianočnú výstavu študentov prof. Dušana Kállaya z ateliéru voľnej grafiky a knižnej tvorby na Vysokej škole výtvarných umení. 

Otvorenie výstavy: v sobotu, 10.12.2016 od 13:00 do 17:00

Autori si pre vás pripravili sprievodný program počas otvorenia výstavy:

14:00 prezentácie diel jednotlivých autorov

13:00 - 17:00 rýpanie do lina: príďte si vyrýpať a odtlačiť vašu prvú grafiku 

Na výstave na vás čaká výber grafických listov, krásnych autorských kníh a originálnych darčekov, ktoré môžete zabaliť do autorského baliaceho papiera. 

Návštevou výstavy a kúpou diela podporíte aj originálny zámer autorov, ktorí sa rozhodli použiť výťažok z predaja svojich diel na nákup techniky do spoločného ateliéru. 

4 ELEMENTS

4 ELEMENTS

Kristína Šimeková

facebook
07. 10. - 30. 11. 2016
vernisáž: 06. 10. 2016, 19:00

4 ELEMENTS

Kristína Šimeková, narodená v Bratislave, kde vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení (katedra Grafiky a iných médií- ateliér prof. Róberta Jančoviča, katedra Maľby a iných médií- ateliér prof. Ivana Csudaia).

Dlhodobo ju programovo priťahuje viac svet abstrakcie ako konkrétne zobrazovanie videného. 

Príbeh abstrakcie je zložitý, ale v zásade v ňom môžeme počas histórie sledovať neustále opakujúcu sa potrebu človeka o obrat k sebe samému. Dnes tento pocit azda pramení z nedôvery v súčasný obraz sveta, ktorý je utváraný médiami v hypertextuálnom a hypervizuálnom virtuálnom priestore. Nejestvuje myseľ, ktorá by fungovala bez spätnej väzby na zmyslovú skúsenosť. Jedna z možných ciest k telu, ktoré je nevyhnutnou podmienkou našej zmyslovej skúsenosti, vedie cez skúsenosť s maľbou. 

V Šimekovej tvorbe prevláda ľahkosť, priamočiare gesto, hra, pričom základným princípom sa stáva akýsi vizuálny sampling, vrstvenie a prekrývanie. Charakteristická je pre ňu fragmentálna a stále sa meniaca kompozícia.

V sérii „4 ELEMENTS“ slobodne pristupuje k miešaniu maliarskych a kresebných princípov a opäť siaha po výraznej farebnej škále a tvarovej jednoduchosti. Jednotlivé vrstvy kombinuje a zámerne skrýva akékoľvek konkrétne emócie, či odkazy hlboko pod povrchom maľby. Ako už napovedá samotný názov výstavy, Šimeková svoju pozornosť upriamuje na 4 základné prvky, ktoré v médiu maľby chápe ako tvar, farbu, pohyb a priestor. Zvolená farebná škála určuje emočné nastavenie diváka, tvar spúšťa sled asociácii, dynamická kompozícia vytvára ilúziu pohybu a priestor, v ktorom sa daná maľba nachádza, mení interpretačný rámec diela.

Hranice záznamu nie sú dané fyzickým rozmerom obrazu. V skutočnosti formát plátna nelimituje dynamiku ťahu štetca a odhalený organizmus presahuje jeho rám. Šimekovej obrazy sa teda stávajú akýmisi výrezmi z iného, abstraktného “sveta za …”. Tretí rozmer formát dostáva v opätovnom oživení, ktoré nastáva až vtedy, keď si divák výjav interpretuje na základe vlastných asociácií, a tým sa napĺňa jeho účel. Interpretáciu Šimeková nevníma ako skonkrétňovanie nekonkretného, ale ako naladenie sa do určitého, často až meditatívneho stavu, kedy je divák schopný ponoriť sa, no i vykročiť z vlastného vedomia. Divákovi zámerne neponúka detailné vysvetlenia obrazov, pretože by sa čaro z rozkrývania „fiktívnej situácie“ pominulo.

Takéto umenie sa stavia proti apelu komunikačných médií, proti spoločenskému tlaku zrozumiteľnosti. Ústup k zdanlivej bezvýznamnosti tohto prúdu umenia riskuje nezáujem diváka naučeného pasívne konzumovať predkladané obrazy, a nie sa nad nimi zamýšľať alebo ich do hĺbky vnímať.  Naopak, čaká  na tých, ktorí sú ochotní sa pozastaviť a nájsť si záľubu vo vzniknutom tichom priestore a objaviť tak tok vlastných myšlienok, ktoré im toto umenie ponúka. Takéto diela pôsobia ako oáza ticha uprostred víru mediálnych obrazov. „...plnia pritom nevyhnutnú estetickú úlohu. Lebo vnímanie potrebuje zóny prerušenia, inakosti a pokoja ,....tam, kde je všetko obrazom, už nič nie je obrazom, trvalé vzruchy vedú k otupeniu. Uprostred hyperestetiky mediálneho priestoru sa stáva nevyhnutnosťou estetická skromnosť až skúposť.”  (Wolfgang Welsch- „Umelé rajské záhrady?“)

Lepty

Lepty

Martin Schwarz

15. 07. - 28. 09. 2016
vernisáž: 14. 07. 2016, 19:00

Prvá samostatná výstava mladého slovenského grafika Martina Schwarza, žiaka profesora Dušana Kállaya, otvára dvere fantastického sveta tieňov, svetiel, zrkadiel a rozprávkových bytostí.

Martin Schwarz sa vo svojej tvorbe zameriava predovšetkým na hĺbkotlačové techniky, ako sú lept, akvatinta, suchá ihla, či mäkký kryt, z ktorých dokáže vyťažiť absolútne maximum. Piple sa s technickými parametrami tradičnej grafiky, rýpe sa v jej danostiach a skúša, čo všetko mu ešte môže ponúknuť.

Napriek jeho fascinácii grafickými technikami je Martinov výtvarný jazyk už jasne rozpoznateľný. Jeho diela sa pohybujú niekde na pomedzí ilustrácie a voľnej grafiky, reality a fantázie.

V cykle OBRAZY-ODRAZY sa Martin zameral na zobrazenie vlastného vnútorného „odrazu“. „Nastavil som si imaginárne zrkadlo a snažil som sa s vtipom „zilustrovať“ vlastnosti, ktoré ma počas detstva formovali,“ vysvetľuje.

Podobne postupoval v prípade dvoch veľkých portrétov. Pozoroval a zaznamenával vlastný úsmev v rôznych situáciach, aby ich nakoniec skĺbil do jedného nadrozmerného autoportrétu.

V sérii leptov k vybraným básniam Štefana Moravčíka zo zbierky Zimkomriavky nastavil akési metaforické zrkadlo. V symbolických leptoch interpretoval texty, ktoré boli pôvodne inšpirované obrazmi Ondreja Zimku. „Obrazy Ondreja Zimku som spoznal až po dokončení prvých skíc a hneď som v nich našiel zaujímavé vizuálne prepojenia s mojimi grafikami,“ dodáva Martin.

Pri komponovaní diel kladie Martin v kľúčových scénach dôraz na svetlo, čo dokazuje aj v najnovšom cykle Svetlo-hľadanie. Náročné figurálne kompozície imaginárnych bytostí v priestoroch s podmanivou atmosférou opätovne dokazujú autorovou technickú zručnosť, kresliarsku vycibrenosť a neobmedzenú predstavivosť.


Profil: http://www.tgallery.sk/sk/artists/detail/42?artid=1812

Cesta POMIMO

Cesta POMIMO

POMIMO

facebook
18. 02. - 18. 02. 2016
vernisáž: 18. 02. 2016, 17:00

Pozývame vás na výstavu skíc, konceptov a návrhov k pripravovanému 3. číslu komiksového časopisu POMIMO, ktorý vyjde v apríli 2016.

Autori publikácie vám porozprávajú, ako časopis vzniká, aké má výhody či nevýhody nezávislá publikácia a ako v súčasnosti vyzerá slovenská komiksová scéna. Zároveň pozývajú všetkých nadšencov a tvorcov komiksov, aby doniesli ukázať hotové, rozpracované, alebo naskicované komiksy, ktoré by mali záujem počas otvorenej diskusie s autormi konzultovať. 

18.02.2016 o 17:00 v T-Gallery

Pomimo je komiksový časopis, ktorý vznikol v roku 2014 z iniciatívy študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa primárne nezávislej komiksovej tvorbe, ktorá sa neobmedzuje na žiadnu konkrétnu formu ani obsah. Okrem publikovania komiksov organizuje POMIMO prednášky, diskusie a workshopy. 

http://www.tgallery.sk/sk/artists/detail/52?artid=1335
http://pomimokomiks.tumblr.com/
https://www.facebook.com/pomimokomiks/?fref=ts

čítanie knihy INAK SA MÁM FAJN

čítanie knihy INAK SA MÁM FAJN

11. 12. - 11. 12. 2015
vernisáž: 11. 12. 2015, 19:00

"Predpokladám že prídeš domov na Vianoce. Lebo predstavujem si, že by sme sa stretli, uvarili si hektoliter vína a predpovedali si budúcnosť." INAK SA MÁM FAJN, kpt.2. str. 25 

 

POZÝVAME VÁS NA POKOJNÉ VIANOČNÉ AUTORSKÉ ČÍTANIE KNIHY "INAK SA MÁM FAJN".

Počas čítania si môžete zakúpiť originálne koláže, printy a knižku s podpisom, ku ktorej vám vám pribalíme prekvapenie. 

Koloman Sokol: Grafiky zo súkromnej zbierky  (1927-1933)

Koloman Sokol: Grafiky zo súkromnej zbierky (1927-1933)

facebook
23. 10. - 22. 11. 2014
vernisáž: 22. 10. 2014, 19:00

Martin Ftáčnik a T-Gallery Vás srdečne pozývajú na prvú výstavu Martinovej umeleckej zbierky s názvom "Koloman Sokol: Grafiky zo súkromnej zbierky (1927-1933)".


"Zberateľstvu umenia som sa začal aktívne venovať v roku 2006 v 1. ročníku vysokoškolského štúdia. Prvou vstupnou bránou k zmysluplnému zberateľstvu bola v mojom prípade grafika. Zlákala ma na nej okrem finančnej či trhovej dostupnosti aj možnosť jednoduchšej zberateľskej výmeny. Pri štúdiu kníh a katalógov o slovenskej grafike ma okamžite zasiahla výrazová sila grafických listov, ktoré boli podpísané menom Koloman Sokol. Boli odlišné od ostatných z toho obdobia. Boli kontrastne čiernobiele a pozerali z nich na mňa baníci, vojaci, chorí, nezamestnaní, hladní alebo emigranti. Ľudia ťažko skúšaní svojim osudom, ktorých Sokol stvárnil bez pretvárky či pozlátka. 

Na Kolomanovi Sokolovi ma fascinoval aj jeho pohnutý osud. Narodil sa na Liptove v Rakúsko-Uhorsku, umelecky dozrieval v československých Košiciach, Bratislave a Prahe, neskôr pôsobil v Paríži a Mexiku a vrátil sa na Slovensko, aby napokon emigroval do USA. Bol mi veľmi sympatický jeho úprimný záujem o človeka a jeho ťažké osudy počas rokov Veľkej hospodárskej krízy (1929-1933). Presne na grafiky z tohto obdobia som sa preto rozhodol zberateľsky zamerať. Tieto grafické listy sa vyskytujú len vzácne. Získanie každého jedného si preto dobre pamätám. Spája sa mi s nimi istá udalosť a výstavu som preto koncipoval nielen ako poctu Kolomanovi Sokolovi, ale aj ako ilustráciu zberateľského dobrodružstva. Ukrýva v sebe veľa štúdia, cestovania, uvážlivého rozhodovania, zveľaďovania stavu umeleckých predmetov, vybrusovania vlastného vkusu i charakteru...ale o tom už viac na vernisáži!"

Majiteľ zbierky a kurátor výstavy: Martin Ftáčnik

BLAF 2013

BLAF 2013

facebook
26. 09. - 29. 09. 2013
vernisáž: 26. 09. 2013, 19:00

 

 

T-Gallery Vás pozýva na tohtoročný BLAF festival:

 

26.9.2013, 19:00 – 21:00

Otvorenie výstavy TRIHORY: Eveliina Hämäläinen a Kristína Hečková

Výstava s názvom "Trihory" predstavuje denníkové kresby Eveliiny Hämäläinen a Kristíny Hečkovej z regiónu Trihôr. Prvýkrát navštívili autorky Trihory v roku 2010. Tam sa zrodila myšlienka spoločných kresieb: niekedy si rozpracované skice vymieňajú; inokedy kreslia naraz na jeden papier inšpirované krajinou, ktorá ich obklopuje. Na ich výstave v T-Gallery vystavia kresby a maľby z ich posledného vstupu do Trihôr, ktorý autorky podnikli v septembri 2013. 

27.9.2013, 17:00

PLAYGROUND: Mišo Ivan o svojej práci, ilustrácii, komikse a o kresbe všeobecne. Moderuje Dana Bubáková.

Mišo Ivan je mladý slovenský ilustrátor, ktorého paradoxne poznajú lepšie v zahraničí ako na Slovensku. Je autorom ilustrácií hudobných albumov, počítačových hier, komiksov, ako aj dvorným ilustrátorom fantasy kníh Juraja Červenáka. Z jeho súčasnej tvorby treba spomenúť prácu na projektoch “League of Legends” (Riot Games), “World of Warcraft Trading card game” (Blizzard), “Pathfinder” (Payzo) a “The Darkness” (Top Cow comics). 

 

27.9.2013, 18:30

Comics à la EMPAYA: Prezentácia najnovšej komiksovej tvorby EMPAYA Comics a o komikse všeobecne.

EMPAYA Comics ( Dano Mihálik, Maťo Plško a Vlado Schmidt) je nová platforma troch mladých slovenských autorov, z ktorých každý pracuje na vlastnom autorskom komikse. Počas Blaf festivalu budete mať v T-Gallery možnosť prvýkrát nahliadnuť do rozpracovaných diel a procesu ich vzniku.

 

28.9.2013, 11:00 – 19:00

WORKSHOP GRAFIKY: Linoryt

Max. 10 účastníkov, prihlásiť sa môžete na http://www.tgallery.sk/sk/workshops/

Príďte si do T-Gallery vyskúšať vytvoriť vlastnú grafiku, dotknúť sa materiálu, ochutnať farbu, či ovoňať papier a vyskúšajte si proces jej vzniku od prvotnej skice, cez vytvorenie matrice, až po samotnú tlač. 

 

28.9.2013, 16:00

LINO UŽ NIE JE TO, ČO BÝVALO: Voľné komentovanie workshopu práce s linom a o grafike všeobecne.

 

29.9.2013, 11:00 – 19:00

WORKSHOP GRAFIKY: Suchá ihla

Max. 10 účastníkov, prihlásiť sa môžete na http://www.tgallery.sk/sk/workshops/

Workshop suchej ihly sa zameriava na klasickú grafickú techniku, s ktorou sa má bežný smrteľník dnes už len malú šancu stretnúť v praxi, keďže vyžaduje náročné technické zabezpečenie a odborné vedenie. Počas BLAF-u Vám v T-Gallery ponúkame možnosť verejne sa popasovať s touto náročnou grafickou technikou po ktorej nikto, ale nikto neodíde takí, ako k nám prišiel. 

 

Bratislava Art Festival - BLAF je festival vizuálneho umenia, na ktorom môže návštevník zažiť, pochopiť, vnímať a diskutovať o umení. Festival je zároveň platforma pre aktívnu spoluprácu a sieťovanie štátnych a súkromných galérií ako aj prezentáciu už etablovaných formátov v oblasti súčasného umenia.

www.blaf.sk

Grafika a la TEX-MEX 2

Grafika a la TEX-MEX 2

facebook
18. 05. - 06. 07. 2013
vernisáž: 18. 05. 2013, 19:00

T-Gallery predstavuje výstavu Grafika a la Tex-Mex II, ktorá je voľným pokračovaním úspešnej výstavy Grafika a la Tex-Mex konanej v roku 2009 v Galérii Z v Bratislave. Názov výstavy bol inšpirovaný kulinárskym termínom "Tex Mex" označujúcim špecifickú kuchyňu štátu Texas so silne mexickým vplyvom.


Vystavené diela pochádzajú z grafického štúdia Coronado Studio vedeného Samom Coronadom. Jedná sa o cyklus 30 serigrafií, ktoré vypovedajú o atribútoch Arte Chicano. Termín Chicano/ Chicana vznikol počas Chicano hnutia za občianske práva v roku 1960. Označuje občanov mexického pôvodu narodených a žijúcich v USA a reaguje na dôsledky pripojenia pôvodne mexického štátu Texas k Spojeným štátom americkým / roku 1846 / a potrebu obhajovania si mexickej identity v rámci nového väčšieho celku. Vzniká tak unikátny fenomén post-mexikanizmu, ktorý je záznamom súčasnej kultúry Američanov mexického pôvodu, ich sociálneho zázemia, viery a politických postojov. Vystavené grafiky tak svojim spôsobom vypovedajú o živote na mexicko-americkej hranici, o konflikte mexickej a americkej identity, či o živote v mýtickej Nepantle, krajine pôvodných amerických obyvateľov. 


Počas vernisáže výstavy privítame v našich priestoroch už po druhý krát aj nezabudnuteľný 82 bøok&design shõp. 82.sk je kníhkupectvo a antikvariát so zameraním na knihy o architektúre, dizajne a umení, ktorý ponúka výber z toho najzaujímavejšieho a najkvalitnejšieho, čo na svete každý deň vzniká. 


Príďte si k nám počas Noci múzeí a galérií 2013 pozrieť diela Arte Chicano, stretnúť sa so Samom Coronadom zakladateľom Coronado Studio a prelistovat, ovoňať a odniesť si to najlepšie zo svetovej knižnej umeleckej tvorby. 

http://shop.82.sk/
http://www.nocmuzei.sk/

viac


schovať
Supermarket 2013

Supermarket 2013

facebook
15. 02. - 17. 02. 2013
vernisáž: 14. 02. 2013, 00:00

T-Gallery sa ako prvá slovenská galéria zúčastní medzinárodného art fairu SUPERMARKET 2013 v Štockholme s témou „Ľahko morbídne“.

http://www.supermarketartfair.com/

viac

VYZVA PRE UMELCOV
Podte s nami do Stockholmu! 

Prvy krat bude Slovensko zastupene na nezavislom veltrhu umenia SUPERMARKET 2013 vo Svedsku! Rozhodli sme sa dat sancu aj dalsim umelcom stat sa sucastou nasej kolekcie a vystavovat s T-Gallery v ramci tohto independent art fair. 

Poslite nam na mail info@tgallery.sk 1-2 ukazky vasich kresebnych, alebo grafickych prac do 21. januara. Nas team spravi uzsi vyber - tieto nahlady nasledne zverejnime na nasej facebook page (http://www.facebook.com/OpenSpaceTGallery) a dame moznost verejnosti like-nutim rozhodnut, ktore tri prace zoberieme do Stockholmu. 


Tesime sa na vase prace!

schovať
Daruj krv a Buď Na Hrane

Daruj krv a Buď Na Hrane

facebook
02. 02. - 02. 02. 2013
vernisáž: 02. 02. 2013, 20:00

Druhý ročník unikátneho spojenia dobročinnosti, umenia a pre niekoho aj príjemného adrenalínu, sa uskutoční 2. februára 2013 v bratislavskej Laser Aréne. Od 9. do 12. hodiny budú môcť záujemcovia darovať krv prostredníctvom mobilnej výjazdovej jednotky  Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky. Večerný program spestria umelci DJka Pixy a DJ Ichiman, ktorých budú doprevádzať VJi Olique a Spagy, vystúpi aj skupina Huålen, počas ktorej koncertu bude zase naživo kresliť Dano Mihálik.

viac

Neseď doma, Daruj krv a Buď Na Hrane

Druhý ročník unikátneho spojenia dobročinnosti, umenia a pre niekoho aj príjemného adrenalínu Daruj krv, Buď Na Hrane

BRATISLAVA – Občianske združenie Na Hrane, ktoré sa venuje popularizácii adrenalínových športov, vás spolu s partnermi Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky a T-Gallery pozýva už na druhý ročník akcie Daruj krv, Buď Na Hrane.

Cieľom akcie je spojiť bežných ľudí, podnikateľov, umelcov ako aj zástupcov tretieho sektora za účelom poskytnutia pomocnej ruky tým, ktorí sú na to odkázaní. „Daruj krv, Buď Na Hrane organizujeme kvôli pocitu spolupatričnosti a preto, že chceme ponúknuť širokej verejnosti možnosť prispieť svojou kvapkou krvi tým, ktorí to potrebujú,“ uviedol Rudolf Šimko zo združenia Na Hrane.

Druhý ročník unikátneho spojenia dobročinnosti, umenia a pre niekoho aj príjemného adrenalínu, sa uskutoční 2. februára 2013 v bratislavskej Laser Aréne. Od 9. do 12. hodiny budú môcť záujemcovia darovať krv prostredníctvom mobilnej výjazdovej jednotky Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky.

Darovaním to však celé nekončí. Umelecký rozmer dodá akcii večerný hudobný a vizuálny program, o ktorý sa postará bratislavská T-Gallery, galéria súčasnej kresby a grafiky, a dobrovoľní umelci.

Po 20. hodine zahrá opäť v priestoroch Laser Arény DJka Pixy a predstavia sa aj VJ Spagy a VJka  Olique so svojou vizuálno-hudobnou performance. Vystúpi aj skupina Huålen, ktorá prinesie alternatívny rock s prvkami klasiky, jazzu či flamenca. Spolu s hudbou bude v reálnom čase a naživo kresliť Dano Mihálik, ktorý sa živou performance predstavil už na minuloročnej akcii Playground.

Zábavu rozprúdi istotne aj Ivan Šedivý alias DJ Ichiman, známy z reggae a ska podujatí.

Každý z návštevníkov dopoludňajšej a zároveň aj večernej časti akcie má príležitosť zúčastniť sa losovania o 15 originálnych a pre túto príležitosť špeciálne vytvorených grafík od umelca Gézu Németha. Rovnako môže získať aj poukaz na jednu hru laser game v Laser Aréne pre ôsmich ľudí.

Partnermi podujatia, ktoré je celé organizované na dobrovoľnej báze bez nároku na honorár, sú občianske združenie Na Hrane,T-Gallery, Laser Arena, Hudy a Zelený Hroch.

schovať
Devoted travel agent

Devoted travel agent

Katarína Macurová

facebook
02. 02. - 16. 03. 2013
vernisáž: 01. 02. 2013, 19:00

T-Gallery oslavuje: 

nas prvy knizny projekt, Bunny's Journey, bol prave vybrany medzinarodnou porotou Communication Arts (http://www.commarts.com/), ktora kazdy rok ocenuje najlepsie ilustracie a knizne projekty z celeho sveta. 
Ukazky z nasej knizky budu publikovane v Communication Arts Annual 54!
Ilustracie z Bunny's Journey a video o jeho vzniku su sucastou vystavy Katariny Macurovej, ktoru otvarame zajtra (piatok) o 19:00. Tesime sa na Vas zajtra!

T-Gallery predstavuje výstavu s názvom „Devoted travel agent“ mladej slovenskej ilustrátorky a spoluzakladateľky T-Gallery Kataríny Macurovej. Táto výstava spája Kataríninu voľnú tvorbu s jej dvoma najčerstvejšími knižnými projektami do nového celku, ovplyvneného jej cestovaním po svete a následného vysporiadania sa so „slovenskosťou“ po návrate domov. 

viac

Katarínine voľné práce vznikli na začiatku roku 2012 počas jej pobytu v El Paso, USA, kde pracovala na výskume Chicano umenia (umenie Američanov mexického pôvodu) a počas jej následnej cesty po Mexiku, Guatemale a Belize. 


Katarína Macurová o objavení svojho nového štýlu: "počas výskumného pobytu som si robila fotodokumentáciu nástenných malieb v El Paso Downtown. Raz mi v rámci voľného čarbania si vo Photoshope napadlo vrstviť nafotené nástenné maľby použitím rôznych filtrov a potom ich domaľovať. Takto vzniklo asi päť digitálnych čmáraníc, z ktorých sa postupne vytvorila séria voľných ilustrácií. Popri výskume som študovala prvky súčasnej americkej hlavne editoriálovej ilustrácie a kupovala som si New Yorkera a rôzne časáky mapujúce americkú ilustráciu. Novinkou oproti mojej skoršej tvorbe bol dôraz na obsah, výpovednú hodnotu, nejaký joke. Práve tento princíp je typický pre editoriálovú ilustráciu, ktorá musí pointu niekoľkostranového článku zhrnúť synteticky v jeden výstižný obraz. Preto aj v prípade tohto ilustračného cyklu sú dôležité názvy, ktoré napovedajú k čomu sa ilustrácia odvoláva ("Bad Bad Memory" (Zlá, zlá pamäť), "Devoted travel agent" (Oddaný cestovný agent), "Love is Unpredictible" (Láska je nepredvídateľná), "In the city…alone" (Sám v meste). Niektoré sú ilustrácie miest, ktoré som sa v tom čase len chystala navštíviť a sú založené na youtube videách a google obrázkoch, ktoré podnecovali moju fantáziu. Príkladom sú ilustrácie “Great Blue Hole” (veľká modrá diera pri belizejskom pobreží) a “Sea Adventures – Marina Trench”, ktorá bola inšpirovaná zostupom Jamesa Camerona do Mariánskej priekopy, obrázkami z jeho web stránky a facebook profilu mapujúce postup výskumu a zostup do priekopy v malej jednomiestnej ponorke.” 


Po návrate z USA na Slovensko dostala Katarína ponuku ilustrovať knihu Turčianske Povesti (Matica Slovenská). V tomto prípade bolo potrebné sa popasovať s rýdzo slovenským námetom knihy a autorkiným novým štýlom. V jej turčianskych ilustráciách sa tak odrážajú prvky Latinskej Ameriky a vzniká tak nový podhľad na to, čo považujeme za "slovenské".


Katarína Macurová o Turčianskych povestiach: “V čase, keď som sa vrátila z USA som mala klasický postcestovateľský syndróm a potrebu doplniť deficit slovenskosti, čo v mojom ponímaní predstavovalo aj dokŕmenie sa haluškami, pagáčmi a vyprážaným syrom. Turčianske povesti prišli hneď do rany. Použila som rovnaký princíp ako vo voľných ilustráciách a predstavila som si, že sa tieto miesta chystám navštíviť.”


Výsledkom je knižka, ktorá vyobrazuje kraj Stredného Slovenska tak, ako si ho autorka poznačená svojimi cestami a návratom domov sama predstavuje. 


Nabudená ilustrovaním Turčianskych povestí a jej neudržateľným záujmom o 3D ilustráciu sa Katarína v októbri 2012 pustila do svojho prvého knižného projektu, ktorý sama vymyslela, koncipovala, napísala, zilustrovala a vydala v T-Gallery. “Zajačikova cesta” (Bunny’s Journey) je klasickou picture book pre deti (28 až 32 strán, dominanta obrazu, minimum textu do 500 slov), ktorá rozpráva o Zajačikovi vydávajúcom sa na cestu svetom odkrývajúc podstatu foriem a farieb. Toto dielko je unikátne použitím low-polygon ilustrácie a stáva sa zároveň aj prvou ukážkou knižnej a umeleckej aplikácie tohto spôsobu digitálnej tvorby na Slovensku. Aj v tomto projekte Katarína nadväzuje na tému cestovania a zobrazuje v nom krajiny, ktoré sama v minulosti navštívila. 

schovať
Winter grand bazaar

Winter grand bazaar

facebook
15. 12. - 16. 12. 2012
vernisáž: 14. 12. 2012, 19:00

Od 14. do 16. decembra bude sprístupnená časť kresebného a grafického depa, v ktorom si  budete mocť poprezerať a zakúpiť diela autorov zastúpených v T-Gallery. Dostupné grafiky sa pohybujú v cenových reláciách od 30 do 300 EUR.

Emerging Nordic Printmaking: Finland, Norway, Sweden

Súčasná severská grafika: Fínsko, Nórsko, Švédsko

facebook
01. 12. 2012 - 14. 01. 2013
vernisáž: 30. 11. 2012, 19:00

Vystavujúci umelci: Malou da Cunha Bang, Norbert Costin, Stein Are Dahl, Joonas Järvi, Sanna Kumpulainen, Lisa Mari Nossen, Venla Roponen, Victoria Skogsberg, Cathrine Finsrud Stustad

T-Gallery v spolupráci s Veľvyslanectvom Fínskej republiky v Bratislave, Veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva v Bratislave a Švédskym Veľvyslanectvom vo Viedni uviedla projekt: Súčasná severská grafika: Fínsko, Nórsko, Švédsko, počas ktorého vystaví svoje grafické diela deväť študentov z troch škôl: Finnish Academy of Fine Arts v Helsinkách, Oslo National Academy of the Arts a Royal Institute of Art v Štokholme. Cieľom výstavy je umožniť spoluprácu študentom, ktorí využívajú súčasné prístupy v grafike a pozvať ich, aby zakúsili proces inštalácie a výstavy v medzinárodnom kontexte.

Článok o výstave: 

http://www.swedenabroad.com/en-GB/Embassies/Vienna/Current-affairs/News/Emerging-Nordic-Printmaking-Finland-Norway-Sweden-sys/

viac

T-Gallery je jediná galéria na Slovensku, ktorá sa špecializuje primárne na grafiku a poskytuje priestor mladým umelcom a študentom umeleckých škôl. Výstava Súčasná severská grafika: Fínsko, Nórsko, Švédsko je ambiciózny projekt sprostredkujúci spoluprácu umelcom zo severnej Európy, ktorí sa prvýkrát stretli v deň inštalácie a boli požiadaní, aby pod supervíziou galeristiek vytvorili kolektívnu výstavu. Výstava poukazuje na unikátnosť severského grafického štýlu a tradície, a zároveň na rozmanitosť prístupov prác rôznych autorov a škôl.

Tradícia grafiky Fínska, Nórska a Švédska nesie svojskú poetiku ukotvenú v povahe krajiny severu, ktorá dodáva jednotlivým dielam typickú metafyzickosť, pokoj, sofistikovanosť a maximálnu účelovosť každej línie či farebnej plochy. Severská grafika zdieľa mnoho spoločných momentov so súčasnými trendami grafiky slovenskej, predovšetkým pokiaľ ide o aplikovanie nových médií, či nových autorských postupov do tradičnej polohy grafiky.

Výstavy sú organizované v spolupráci a s finančnou podporou Veľvyslanectva Fínskej republiky v Bratislave, Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v Bratislave a Švédskeho Veľvyslanectva vo Viedni.

29. Novembra o 10:00 mali vystavujúci študenti prednášku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) s názvom: Súčasná severská grafika.

schovať
Playground

Playground

facebook
24. 11. - 25. 11. 2012
vernisáž: 24. 11. 2012, 20:00

24.11.2012, 20:00-00:00, Laser Arena, Prešovská 45, Bratislava

Visual: Petr Včelka, Milan Kováč, Mišo Ivan, Dano Mihálik

Jam session: Milan Kováč, Richard Kraushuber, Marek Rebro, Juraj Streďanský & Emonoizboys

Vizuálna improv show štyroch umelcov, ktorí na základe vstupu od divákov budú v reálnom čase a naživo kresliť počas hudobnej Jam Session. Každý umelec dostane tri náhodné slová od divákov, tri minúty na rozmyslenie a 45 minút na kreslenie.

Vstupné: 3 € v predpredaji v T-Gallery, 4 € na mieste

Ové Pictures

Ové Pictures

Ové Pictures

facebook
31. 10. - 24. 11. 2012
vernisáž: 30. 10. 2012, 19:00

Michaela Čopíková a Veronika Obertová fungujú pod značkou  Ové Pictures od roku 2010.  Počas ich výstavy Ové Pictures v T-Gallery oslávia dva roky svojho úspešného pôsobenia.

Špecifikom pre Ové Pictures je ich príklon k tradičnej ručnej animácii, ktorej prepožičiavajú súčasnú výtvarnú estetiku. Hlavnými hrdinami ich animácií sú bábky vyrobené z rôznych materiálov: papier, textil, plast, rôzne nájdené predmety. Výsledné animácie sú ukážkovým príkladom koexistencie analógového a digitálneho prístupu, nakoľko ručná stop-motion animácia prebieha v prácach Ové Pictures celým radom digitálnych postprodukčných procesov.

viac

Po obsahovej stránke sa ich videá vyznačujú osobitým humorom typickým aj pre animované filmy Tima Burtona, kde sa roztomilo sympatické spája s hororovým a brutálnym, vždy zaobalené do sofistikovaného a jemného prevedenia. Preto v podaní Ové Pictures môže scéna, kde si námorníčka a drevorubač vymieňajú amputované nohy reprezentovať akt bezhraničnej lásky.

V krátkych animovaných filmoch, motion designoch, videoklipoch, reklamných videách či animovaných výročných správach v spracovaní Ové Pictures cítiť ženský element, hravosť, humor "nežného hororu", dokonalé technické spracovanie a predovšetkým nápad.

Okrem animovanej tvorby sa Ové Pictures venujú aj ilustrácii a dizajnu tričiek. Vyhrali mnoho celosvetových a domácich ocenení a ich diela boli publikované v prestížnych medzinárodných dizajnerských časopisoch: IDN a The Reel.

Ové Pictures pôsobia striedavo v Bratislave a Lisabone.

Filmografia:

Wandering - hudobný videoklip pre Susan James, 2012
IDAHO - hudobný videoklip pre Antioquia, 2012
O láske nepoznanej - hudobný videoklip pre Janu Kirschner, 2012
Dust and Glitter - krátky animavný film, 2011
Free To Be Me - hudobné video pre Haroula Rose, 2011

Výstava je organizovaná ASIL GALLERY v spolupráci s T-Gallery a s podporou Ministerstva kultúry SR.

schovať
ZJAVENIE/APOKALYPSA

ZJAVENIE/APOKALYPSA

Géza Németh

facebook
04. 10. - 27. 10. 2012
vernisáž: 03. 10. 2012, 19:00

Géza Németh je jedným z predstaviteľov najmladšej generácie slovenských grafikov, ktorý vystavil svoju tvorbu na pätnástich výstavách v Európe a Ázii. Okrem zbierok na Slovensku sa jeho tvorba nachádza v zbierkach v Egypte a v Národnom múzeu umenia v Taiwane. Po prvýkrát vystavovala T-Gallery Gézove diela v roku 2011 počas samostatnej výstavy s názvom VÝCHOD.

Súčasná výstava Gézu Németha s názvom Zjavenie/Apokalypsa nás chronologicky sprevádza bohatou autorovou tvorbou. Prvú časť tvoria práce vytvorené v rokoch 1999–2005, počas Gézovho štúdia na VŠVU. Druhý cyklus s názvom Zjavenie / Apokalypsa predstavuje najnovšiu tvorbu z roku 2012 vytvorenú špeciálne pre T-Gallery.

viac

Vystavenie najnovšej tvorby paralelne so staršou nám jasne ukazuje konzistentný a premyslený výtvarný program autora, v ktorom ukazuje svoj záujem o náboženstvo a spiritualitu. Nejde však o záujem religionistu, ale človeka, ktorý hľadá odpovede na otázky kladené životom. Centrom Gézovej tvorby je po obsahovej stránke človek, jeho miesto na svete, vo vesmíre, význam ľudského života, či zdroj spokojnosti a šťastia. Autor z pozície pozorovateľa vnímavo pláva vodami svetových náboženstiev, či filozofických smerov a hľadá nápovedy a indície na zodpovedanie svojich otázok. Tak sa v jeho tvorbe vynárajú prvky východného učenia, hinduizmu, budhizmu, ako aj západného – prvky kresťanstva ako je tomu aj v najnovšom grafickom cykle inšpirovanom knihou Zjavenie Jána.

Gézove grafiky zároveň reagujú na aktuálny stav spoločnosti, či už sa jedná o kritiku konzumu a povrchnosti, kedy únik hľadá vo východnom učení, alebo ošiaľ z hypotetického konca sveta umne propagovaného médiami.

06. 10. 2012 o 18.00 hod. ANALÓGOVÝ EPILÓG — LINO UŽ NIE JE TO, ČO BÝVALO

Sprievodné akcie v T-Gallery zakončí Géza Németh demonštráciou tlače grafických matríc a vysvetlí používanie klasického „analógového“ grafického lisu. Počas Gézovej demonštrácie zahrá kapela Vintage Yellow(Katarína Kopajová, Marek Rebro) & friends (Ján Fröhlich, Kubo Kováč) svoj „analógový epilóg“ po ktorom odohrá svoj debutový koncert kapela 3x za deň (Edo Martiček, Dado Nakládal, Miloš Mečíř, Michal Hrušík). 

schovať
Exkurzia do cudzích svetov

Exkurzia do cudzích svetov

facebook
16. 06. - 07. 07. 2012
vernisáž: 15. 06. 2012, 19:00

Hranice mezi soukromým a veřejným je zpravidla velmi tenká. Mnohdy pak dokonce sporná, mizící. Na které straně stojí autorský deník, vytvářený na popud kurátorky během jednoho měsíce za účelem následné prezentace a do jaké míry je autentický? Nejedná se pouze o strategickou záležitost, deník s manipulovaným obsahem? A pokud ano, jaké strategie volí jednotlivý umělci a kolik ze svého soukromí v „na míru“ vytvářeném deníku skutečně odhlalují?

kurátorka: Magda Ševčíková

viac

Osm umělců a umělkyní z České republiky a Slovenska bylo osloveno s nabídkou vytvářet si během jednoho měsíce (května) autorský deník, reflektující - ne nutně – jejich zážitky a dojmy, a to s vědomím jeho následné prezentace před zraky širší veřejnosti. Forma, obsah i autenticita těchto deníků přitom ležela pouze na nich. Vystavující umělci byli tedy de facto osloveni s nabídkou obnažit & ventilovat své vnitřní já a názory před návštěvníky galerie a prezentovat své vlastní (umělecké) strategie a záměry. Nebo se naopak skrývat, schovávat vše pod maskou a manipulovat s obsahem deníku i samotným divákem. Výstavu Exkurze do cizích světů lze tedy pojmout i jako hru na pravdu a „lež“. Přičemž onu lež vlastně nepoznáme bez hlubšího vhledu, znalosti širších kontextů a soukromí jednotlivých autorů. Ti se ostatně k deníkům staví zcela rozdílně. Zatímco někteří jej pojímají jako intimní zpovědnici, studnici vlastních myšlenek a názorů, časosběrné médium stojící za hranicí veřejného. Pro jiné se deník stává čistě strategickým nástrojem, jakýmsi meta-deníkem, balancujícím na hraně mezi autentičností a promyšleným plánem.

Například Olga Paštéková je jednou z umělkyní, vytvářející si deníky pravidelně již léta a (zejména) pro vlastní potřebu, zde představené dílo je tedy silně osobní a - pro „zasvěcené“ - odhalující mnoho z autorčina světa. Velmi autentický a subjektivně zatížený je pak i deník Kamily Zemkové, doplněný o sérii kreseb. V případě obou umělkyní tedy můžeme vyloučit onu manipulaci s divákem. Snad jen v rámci Olžiny instalace, jsou jisté informace záměrně zamlženy...

V případě zbylých umělců se poté deník transformuje ze své původní formy do nové, stává se meta-deníkem, strategickým nástrojem. Například Peter Cvik prezentuje deník náčrtků a skic, se kterými povětšinou pracuje jako s předlohou pro malbu. Jeho deníkové kresby tedy autentické jsou, nicméně vznikají za určitým cílem, ne jako čistě subjektivní záznamy. Tereza Damcová poté tvoří obdobným stylem, její jednoduché kresby vznikají z hluboké potřeby kreslit denně, ale nereflektují každodennost. Je třeba brát je jen jako „cvičné“. Michaela Langová svůj deník pojímá silně konceptuálně. Za pomoci astrologie pozoruje vliv jednotlivých fází měsíce na její osobu a zaznamenává výsledky. Hraje si s formou deníku, zejména pak s materiálem. Soňa Patúcová poté pojímá deník jako voeyurskou hru, všímá si svého okolí a jeho drobných změn a zachycuje jej na fotografiích. Je pozorovatelkou, sama se však přímo nezúčastňuje, ačkoliv i ona může být pozorována. Rastislav Podhorský vystavuje svůj „pěstovatelský deník“, prezentuje krátké příběhy. Není osobní přímo, ale skrze asociace. Jeho obtisk v deníku se projevuje zejména v použitých motivech. Nakonec připomeňme i Lucii Tallovou, která ve svých lightboxech zaznamenává (zprvu) nenápadné změny půdorysu, jenž se bezprostředně dotýkají jí, jakožto obyvatelky bytu. Je zajímavé, že ani jeden z těchto strategických meta-deníků není, co se týče zpracování ani obsahu, „formální“.

Autorské deníky vytvářené na popud a za účelem následné prezentace, sledující nápadně i nenápadně zájmy jednotlivých umělců, pak lze v omezené míře pokládat i za autentické. Neboť ačkoliv mohou s divákem manipulovat a nejsou (pouze) odrazem vnitřního světa, osobní vklad autora je v rámci nich čitelný a nelze jej odebrat.

schovať
Cena za kresbu

Cena za kresbu

facebook
19. 05. - 10. 06. 2012
vernisáž: 19. 05. 2012, 19:00

T-Gallery v spolupráci s galériou Daniez & de Charette organizovala Cenu za kresbu pre profesionálnych umelcov a študentov posledných ročníkov umeleckých vysokých škôl vo veku do 30 rokov. T-Gallery a Daniez & de Charette odovzdala dve ceny: Cenu poroty a Cenu publika

viac

Cena poroty sa udelila na základe dvoch výberových kôl. V prvom kole hodnotila porota digitálne náhľady diel, z ktorých vybrala 10 finalistov. V druhom kole sa hodnotili nainštalované diela 10. finalistov priamo v priestoroch T-Gallery.

Výhercu Ceny publika určila verejnosť spomedzi 10. finalistov z prvého kola súťaže. 19.05.2012 medzi 9:00 a 18:00 mali návštevníci T-Gallery možnosť zapojiť sa do výberového konania a hlasovať za svojho favorita vypísaním hlasovacieho lístku priamo v priestoroch galérie. Autor s najvyšším počtom hlasov dostal možnosť samostatnej výstavy v T-Gallery v priebehu roku 2013.

Dňa 19.05.2012 porota vybrala jedného súťažiaceho, ktorý dostal možnosť vystavovať výherné diela počas kolektívnej výstavy v galérii Daniez & de Charette v Paríži na jesen 2012.

O Cenu poroty sa uchádzalo týchto 10 finalistov: Katarína Caková, Katalin Decsi, Paulína Ebringer, Adrián Hnát, Daniela Krajčová, Milan Ladyka, Mária Matrková, Erika Miklóšová, Slavomíra Ondrušová, Pavol Truben

Cenu poroty a Cenu publika vyhlásili Pauline Daniez a Victoire de Charette počas vernisáže výstavy 19.05.2012 o 23:00 hod. v priestoroch T-Gallery.

Výhercovia nultého ročníka Ceny za kresbu: 

Cenu poroty: Milan Ladyka

Ceny publika: Daniela Krajčová

Počas vernisáže výstavy zaspieval zbor Pressburg singers a zahrali kapely For devil faces, Vintage Yellow a saxofonista Etienne de la Sayette. 

schovať
Drawing: 11 propositions

Drawing: 11 propositions

facebook
31. 03. - 24. 04. 2012
vernisáž: 30. 03. 2012, 19:00

T-Gallery predstavuje tvorbu jedenástich mladých slovenských umelcov, pre ktorých je médium kresby neoddeliteľnou súčasťou ich umeleckého diela: Erik Binder, Dávid Demjanovič & Jarmila Mitríková, Kristína Hečková, Dita Kaplanová, Daniela Krajčová, Katarína Morháčová, Daniela Olejníková, Katarína Poliačiková, Oľga Paštéková, Martin Ševčovič, Pavol Truben.

Každý zo zúčastnených autorov bol oslovený vytvoriť vlastnú propozíciu – predstaviť svoj originálny zámer na poli kresby. Výstava Drawing: 11 propositions je kombináciou jedenástich osobitných pohľadov, 11 mikrosvetov, projektov, ktoré vyzdvihujú nový rozmer súčasnej kresby.

viac

Kresba je univerzálna technika, ktorú používali umelci všetkých čias. Je laboratóriom kreativity a médiom, ktoré odhaľuje najintímnejšie pocity umelca. Súčasná kresba sa nelimituje na určitú techniku, podklad či formu prezentácie, ale vyzdvihuje svoj silný vzťah k myšlienke a línii.

Ako hovorí umelec Bernard Moninot: « Tradičný vzťah kresby a myšlienky, to, že dokážeme v samotnom ťahu pozorovať jeho tvorivý proces obohatený o možnosti využívania nových technológií a materiálov, otvára nespočetné možnosti narábania s priestorom a nové prístupy k zhmotneniu súčasnej kresby. »

Drawing: 11 propositions poukazuje na rozmanitosť najmladšej slovenskej kresby, nielen využitím rôznych techník a materiálov, ale aj rôznorodosťou v prístupe k zhmotňovaniu počiatočnej idey siahajúcej od figurálneho po konceptuálne, až k multimediálnym a in situ projektom. Každý z týchto projektov rozširuje pole kresby a prispieva k jej neustále mutujúcej definícii. 

T-Gallery publikuje katalóg k výstave Drawing: 11 propositions

schovať
Krv nerastie na stromoch

Krv nerastie na stromoch

facebook
03. 03. - 24. 03. 2012
vernisáž: 02. 03. 2012, 19:00

V rámci výstavy Krv nerastie na stromoch predstaví svoje kresby, grafiky aj digitálne výstupy celkom 15 umelcov z Fínska, Mexika a Slovenska, nachádzajúcich sa na hrane medzi príjemne estetickým a krvavo dekadentným. Každé dielo tak vo svojej unikátnej rétorike „nežného hororu“ vyzdvihuje ústrednú tématiku celej akcie: „krv“.

T-Gallery pokračuje v dobročinnom duchu aj vo svojich galerijných priestoroch a pripravila pre darcov krvi unikátny darček. Počas vernisáže výstavy Krv nerastie na stromoch daruje prvým štyridsiatim darcom krvi  (po preukázaní sa transfúznou kartičkou o darcovstve) pri vstupe na vernisáž originálnu a pre túto príležitosť špeciálne vytvorenú grafiku od umelca Gézu Németha.

viac

Krv nerastie na stromoch je pokračovaním dobročinnej akcie Kvapka krvi tým, ktorí sa ocitli na hrane, ktorá sa uskutočnila 10. februára 2012 v Bateliéri. T-Gallery participovala na podujatí nielen ako organizátor sprievodnáho programu, ale takisto, v súlade s pravidlami podujatia, vyslala jedného člena, aby sa zúčastnil darovania krvi pod heslom „Kto dá viac“.

Samotná vernisáž výstavy prebehne v priestoroch T-Gallery galérie a tunelu. T-Gallery "tunel" z 15-ého storočia nadväzuje na podzemné katakomby vedúce do Dómu sv. Martina a až na Bratislavský hrad. Galéria sprístupňuje 25 metrový úsek tunelu, v ktorom na začiatku storočia sídlil obchod s mäsom. T-Gallery tak v rámci unikátnej vizuálno-hudobnej performance v podaní VJ Olique a DJ Stroon poukáže aj na krvavú históriu priestoru galérie.

schovať
Arte Cocodrilo

Arte Cocodrilo

facebook
21. 01. - 25. 02. 2012
vernisáž: 20. 01. 2012, 19:00

Arte Cocodrilo je grafickým zoskupením, ktoré vytvára sieť pre podporu a oživenie mexickej grafickej tradície tým, že poskytuje priestor pre  produkciu ako aj pre výstavnú činnosť. Arte Cocodrilo vzniklo v roku 2005 na základe iniciatívy umelca Reného Almanzu, ktorý v Monterrey vytvoril galériu Arte Cocodrilo a ateliér, v ktorom členovia zoskupenia môžu tvoriť. Iniciatíva vznikla na podnety silnejúcej grafickej produkcie v štáte Oaxaca, kde sa v období politických nepokojov v roku 2006 dostávala do popredia grafika reagujúca na aktuálne dianie. Oaxackí grafici, využívajúc tradičné grafické techniky: hĺbkotlač a drevorez, nielenže reagovali na dianie, ale vytvorili zároveň nový, svieži a súčasný výtvarný jazyk pre tradičné médium, ktoré absorbovalo štýl street artu a grafického dizajnu, čím sa oživilo a dostalo do spektra záujmu mladej generácie výtvarníkov.

viac

Grafici z Oaxacy sa spojili s grafikmi v Monterrey a aktuálne fungujú striedavo v obidvoch mestách. Tento koncept im umožňuje aplikovať štýl a výdobytky obidvoch mexických štátov a zároveň si tak udržiavajú otvorenosť voči novým podnetom a zamedzujú upadnutiu do stereotypu a uzavretosti lokálnej produkcie.

Aktuálne má Arte Cocodrilo dvadsať členov, z ktorých sa na výstave predstavia piati kľúčoví autori: Daniel Acosta, Uriel Marín, Daniel Berman, Nicolás Guzmán a Iraís Esparza. Každý z nich zachováva princípy Arte Cocodrilo po svojom a predstavuje tak päť rôznych ciest „zosúčasnenia“ tradičných grafických techník. Dokopy výstava uvádza 35 diel vytvorených v technikách: litografia, drevorez, lept a akvatinta.

Po výstave súčasnej slovenskej grafiky v Mexiku je tak logickým krokom výstava súčasnej mexickej grafiky na Slovensku, ktorá najsilnejšie rezonuje práve v štáte Oaxaca a práve v produkcii najsilnejšieho súčasného mexického zoskupenia: Arte Cocodrilo.

Arte Cocodrilo vystavovali v októbri 2011 na Multiplied veľtrhu v Londýne organizovanom svetoznámou aukčnou spoločnosťou Christie‘s.

Súčasťou výstavy je aj uvedenie na trh knihy Kataríny Macurovej Koloman Sokol v Mexiku. Katarína píše o vplyve Kolomana Sokola na moderné mexické umenie so zameraním sa na grafiku a poskytuje tak teoretický podklad pre výstavu Arte Cocodrilo na Slovensku.

V priestoroch grafického depa na prízemí T-Gallery uvedieme počas výstavy Arte Cocodrilo aj grafiky mladej mexickej umelkyne Valerie Caballero, ako aj piatich grafických umelcov zastúpených v T-Gallery: Jiří Klabal, Katarína Macurová, Géza Németh, Daniela Olejníková a Omar SM.

schovať
Predajná Vianonočná Výstava - otvorený "sklad"

Predajná Vianonočná Výstava - otvorený "sklad"

facebook
03. 12. - 23. 12. 2011
vernisáž: 02. 12. 2011, 19:00

Od 3. do 23. decembra bude sprístupnená časť kresebného a grafického depa, v ktorom si  budete mocť po prvý krát poprezerať a zakúpiť najnovšie diela 8mich autorov zastúpených v T-Gallery:

Gábor Gyenes, Jiří Klabal, Katarína Macurová, Géza Németh, Daniela Olejníková, Ové Pictures, Omar SM, Martin Ševčovič 

viac

Radi Vám pomôžeme s výberom grafiky ako aj vhodného rámu a postaráme sa o to, aby Vás Vaša grafika čakala zarámovaná, darčekovo zabalená a pripravená lahnúť si pod vianočný strom.

Dostupné grafiky sa pohybujú v cenových reláciách od 29 do 290 EUR. 

schovať
Východ

Východ

Géza Németh

facebook
13. 10. - 12. 11. 2011
vernisáž: 12. 10. 2011, 19:00

Géza Németh je jeden z najvýraznejších predstaviteľov najmladšej generácie slovenských grafikov. Doteraz predstavil svoju tvorbu na pätnástich samostatných výstavách v Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku ako aj na skupinových výstavách v Číne, Taiwane, Malajzii, Egypte, Rusku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku a Poľsku. Géza Németh je držiteľom viacerých dôležitých ocenení a okrem zbierok na Slovensku sa jeho tvorba nachádza v zbierkach v Egypte ako aj v Národnom múzeu umenia v Taiwane.

viac

Literárnou paralelou ku koncepcii výstavy s názvom Východ by mohlo byť dielo Hermana Hesseho: Siddhártha. Poviedka rozpráva príbeh brahmanského syna Siddhárthu a jeho hľadania zmyslu života. Hesse (1877 – 1962) si pri hľadaní cesty z myšlienkových a spoločenských kríz svojej doby, ako aj z vlastnej krízy, berie na pomoc myslenie Východu. Príbeh Siddhártu popisuje hľadanie vlastného bytia, existencie bez obmedzovania nejakou náukou. Ľudská múdrosť sa nedá naučiť pomocou doktríny, je nutné k nej dospieť vlastným životom.

Podobné spoločenské a myšlienkové východisko, ktoré inšpirovalo Hermana Hesseho k dielu Siddhártha mal aj Géza Németh pri tvorbe svojich grafík. Autor pociťuje únavu, sklamanie a demotiváciu zo západnej spoločnosti, ktorá navonok žiari pozlátkou hojnosti, ale pod ňou je skrz-naskrz prehnitá. Grafiky reagujú na prázdnotu a dezilúziu zo zvrátených hodnôt materialistickej spoločnosti, v ktorej majetky sú viac ako duchovné hodnoty, prestíž a kariéra idú na úkor priateľstva a vernosti a zábava, sloboda a nespútanosť na úkor rodiny.

Východisko z kolapsu západnej spoločnosti manipulovanej egom a peniazmi hľadá autor v učeniach Východu. Neprikláňa sa ku konkrétnej doktríne, či náboženstvu, skôr nastupuje na vlastnú cestu hľadania zmyslu života opierajúc sa o múdrosť Východu. Východ pre Gézu predstavuje akýsi azyl, kde pretrvávajú duchovné hodnoty, spiritualita, oddanosť rituálom a tradíciám. Východ sa pre neho stáva prijateľnejšou alternatívou ako spoznať samého seba a odpovedať si na otázky: Kto som? Odkiaľ prichádzam? Kam smerujem? Čo je zmyslom a cieľom môjho života?

Grafiky predstavené na výstave Východ sú vizuálnym záznamom doterajšej myšlienkovej púte autora, k čomu odkazujú aj samotné názvy ako Boj v mikrokozme, Hnev, Meditácia, Katarzia, Rodiace sa svetlo, či Naplnená predstava.

Autor si pre svoje diela vyberá techniku drevorezu a linorytu, ktoré si dokonale osvojil. Využíva špecifické charakteristiky materiálu a svojimi autorskými postupmi dokáže vyťažiť z daného materiálu maximum, vždy v súlade s koncepciou a výtvarným zámerom.

Optimistická farebnosť Gézových grafík evokuje na prvý pohľad harmóniu a spokojnosť, ale samotné matrice v sebe skrývajú nepokojné a nepohodlné otázky spochybňujúce fungovanie západnej spoločnosti.


HESSE, Herman: Siddhártha, Indická báseň.  2003, 2004, ARGO, Praha, citát z obálky. 

HESSE, Herman: Siddhártha, Indická báseň. 2003, 2004, ARGO, Praha, citát z obálky.

schovať
BLAF 2012

BLAF 2011

Ové Pictures

facebook
30. 09. - 05. 10. 2011
vernisáž: 29. 09. 2011, 19:00

Pod značkou Ové Pictures vznikajú animácie, hudobné videá, ilustrácie a motion design, ktorým sa Veronika Obertová a Michaela Čopíková snažia vtisnúť originálny odtlačok, priniesť zaujímavý koncept, vytvoriť neobvyklý vizuál. Ich práce boli vybrané na mnohé uznávané festivaly, do magazínov IDN, The Reel. „Ové“ milujú tradičné animačné techniky, kresbu, ručnú tvorbu, originálny prístup, odvážne vizuálne riešenia, dobré tenisky a syr. Projekciou piatich animácií otvoria nový výstavný „tunel“ v podzemí T-Gallery.

01. 10. o 19:00 Prezentácia Veroniky Obertovej, na ktorej sa s vami podelí nielen o úspechy a prehry v tradičnom bojovom umení bez zbrane nazývanom animovaná tvorba, ale prezradí aj čosi o nesprávnej životospráve a nových projektoch Ové Pictures.

viac

Bratislava Art Festival - BLAF je festival vizuálneho umenia, na ktorom môže návštevník zažiť, pochopiť, vnímať a diskutovať o umení. Festival je zároveň platforma pre aktívnu spoluprácu a sieťovanie štátnych a súkromných galérií ako aj prezentáciu už etablovaných formátov v oblasti súčasného umenia.

www.blaf.sk

schovať
BLAF 2012

BLAF 2011

Dana Bubáková

facebook
30. 09. - 05. 10. 2011
vernisáž: 29. 09. 2011, 19:00

Dana Bubáková vyštudovala animovanú tvorbu a multimédiá na FAMU v Prahe. Venuje sa animovanému filmu v jeho rôznych podobách ako aj voľnej tvorbe. Projekcie troch filmov Dany Bubákovej zároveň otvoria verejnosti nový výstavný priestor T-Gallery na prízemí Panskej 24.

02. 10. o 19:00 Prezentácia Dany Bubákovej o tvorbe animovaných filmov a ich rôznych podobách.

viac

Bratislava Art Festival - BLAF je festival vizuálneho umenia, na ktorom môže návštevník zažiť, pochopiť, vnímať a diskutovať o umení. Festival je zároveň platforma pre aktívnu spoluprácu a sieťovanie štátnych a súkromných galérií ako aj prezentáciu už etablovaných formátov v oblasti súčasného umenia.

www.blaf.sk

schovať